بازرگاني پرشين پيشرانه
بازرگاني پرشين پيشرانه

مراقبت از سگ ها – تغذيه

به طور كلي، تعداد وعده‌هاي غذايي لازم براي سگ‌ها در سنين مختلف به قرار زير است:

 • توله‌هاي ۸ تا ۱۲ هفته‌اي معمولاً نياز به چهار وعده در روز دارند.
 • به توله‌هاي ۳ تا ۶ ماهه سه وعده غذا بدهيد.
 • براي توله‌هاي ۶ ماهه تا ۱ ساله، دو وعده غذا در روز كافي است.
 • پس از ۱ سالگي، معمولاً يك وعده غذا در روز كفايت مي‌كند.
 • براي برخي از سگ‌ها، شامل سگ‌هاي بزرگ و آن‌هايي كه مشكل نفخ دارند، بهتر است تغذيه طي دو وعده كوچك‌تر صورت بگيرد.

استفاده از غذاي خشك مرغوب باعث ايجاد رژيم غذايي متعادلي براي سگ‌هاي بزرگسال مي شود. مي‌توان در كنار آن از غذاي كنسروي نيز استفاده كرد و يا آن را با آب مخلوط كرد. ممكن است سگ شما عاشق خوردن پنير، تخم مرغ پخته و حتي و ميوه و سبزيجات باشد، اما توجه داشته باشيد كه ميزان اين مواد نبايد بيشتر از ۱۰٪ از كليه خوراكي‌هاي روزانه سگ باشد.

اما توله‌ها تنها بايد به خوردن غذاي با كيفيت و مناسب سن و نژاد خود اكتفا كنند. پس لطفاً از دادن خوراكي‌هاي آدميزاد به توله‌ها خود‌داري كنيد! زيرا باعث به هم خوردن سطح ويتامين‌ها و مواد معدني شده و مشكلات استخوان و دندان را براي اين كوچولو ها به همراه خواهد داشت. ضمن اينكه باعث بد غذايي و چاقيمفرط در آن‌ها مي‌شود. ضمناً توجه داشته باشيد كه آب تازه و تميز هميشه در دسترس توله‌ها باشد و ظرف آب و غذاي آن‌ها را نيز مرتب تميز كنيد و بشوييد.

مراقبت از سگ ها – ورزش

سگ‌ها براي سوزاندن كالري، تحريك ذهن و سالم ماندن نياز به ورزش دارند. البته، نوع اين ورزش‌ها به نسبت نژاد، جنسيت، سن و سطح سلامت سگ‌ها متغير خواهد بود. ورزش همچنين باعث مي‌شود كه حوصله سگ‌ها سر نرود كه باعث جلوگيري از بروز رفتارهاي مخرب در آن‌ها مي‌شود. بازي و سرگرمي در شرايط كنترل شده و تحت نظارت يك انسان همچنين، باعث ارضاي بسياري از نيازهاي غريزي سگ مانند كندن، انبار كردن، جويدن و دنبال كردن مي‌شود.

مراقبت از سگ ها – پيرايش

مرتب برس كشيدن سگ‌ها باعث تميز ماندن آن‌ها و البته، كاهش ميزان ريزش مو آنان مي‌شود. همچنين، در آب و هواي گرم حواستان به كك‌ها و كنه‌ها باشد تا سگتان هميشه سالم و زيبا باشد. بيشتر سگ‌ها (البته در صورتي كه خودشان را كثيف نكنند) بيشتر از چند بار در سال نياز به حمام ندارند. قبل از استحمام، مو‌ و كرك‌هاي سگ را شانه و يا قيچي كنيد. در مرحله آب‌كشي نيز اين كار را با دقت انجام دهيد وگرنه در صورت باقي ماندن مقداري از صابون بر روي پوست، كثيفي به سرعت جذب پوست سگ مي‌شود.

مراقبت از سگ ها – حمل و نقل

براي حمل سگ كوچك خود يك دست را زير سينه سگ قرار دهيد و و با دست ديگر پاها را از زير بگيريد. تحت هيچ شرايطي تلاش نكنيد كه توله يا سگ كوچك خود را با گرفتن دست‌ها، دم و يا پشت گردن از زمين بلند كنيد. اگر مجبوريد سگ بزرگ خود را بلند كنيد، اين كار را از زير قفسه سينه انجام دهيد و با دست ديگر حمايت لازم براي اندام‌هاي تحتاني آن را فراهم كنيد.

مراقبت از سگ ها – مسكن

حيوان خانگي شما نياز به جايي گرم و آرام دارد به خوبي استراحت كند. يك قفس مخصوص آموزش و يا يك تخت خواب مخصوص سگ‌ها مي‌‌تواند براي اين كار ايده‌آل باشد و قرار دادن يك پتو و يا بالش تميز مي‌تواند حس راحتي بيشتري به دوست چهارپاي شما بدهد. اما توجه داشته باشيد كه اين بالشت و پتو بايد به طور مرتب شسته شوند. اگر سگ وقت زيادي را در خارج از منزل سپري مي‌كند، حتماً از وجود محلي سايه دار و البته آب خنك اطمينان حاصل كنيد. البته، در فصل‌هاي سرد سال، بايد به دنبال جايي گرم، خشك و پوشيده براي سگتان بگرديد.

مراقبت از سگ ها – شناسنامه

از مقررات مربوط به نگه‌داري حيوانات خانگي آگاه شويد و در صورت لزوم مجوز‌هاي ضروري براي نگه‌داري از سگ را فراهم كنيد. اين كار در كنار داشتن شناسنامه و ميكروچيپ شناسايي، باعث مي‌شود در صورت مفقود شدن سگ، پيدا كردن آن س

در فصل‌هاي گرم سال، مهم است كه هر روز پوست سگ را بازرسي كرده و از عدم وجود هر گونه كك، كنه و مشابه آن اطمينان حاصل كنيد. در صورتي كه به مورد مشكوكي بر خورد كرديد، حتماً با دامپزشك خود در اين زمينه مشورت كنيد. امروزه متد‌هاي متنوعي براي درمان اين گونه بيماري‌ها وجود دارند كه ساده‌ترين آن‌ها، شانه مخصوص از بين بردن كك است.

مراقبت از سگ ها – داروها و سموم

 

از استفاده از دارو هايي كه توسط دامپزشك براي سگتان تجويز نشده اند، اكيداً خودداري كنيد. اگر احتمال مي‌دهيد كه سگ ماده‌اي سمي خورده است، از خود درماني پرهيز كرده و بلافاصله حيوان را به دامپزشكي ببريد.

مراقبت از سگ ها – عقيم‌سازي

اده‌تر باشد.

مراقبت از سگ ها – كك و كنه

براي حفظ سلامتي حيوان خانگي و كنترل جمعيت آن‌ها بهتر است سگ خود را تا ۶ ماهگي عقيم كنيد. البته، فراموش نكنيد كه قبل از هر تصميم‌گيري جدي، با دامپزشك خود مشورت نماييد.

مراقبت از سگ ها – واكسن

يكي از مسائلي كه هيچ‌گاه نبايد فراموش كنيد،  هاي دوست چهارپايتان است. واكسيناسيون درست و به موقع باعث مي‌شود كه حيوان خانگي كمتر بيمار شده و نيز، از اپيدمي يا واگير دار شدن بيماري جلوگيري مي‌كند.

لوازم ضروري

 

فهرست زير شامل برخي از اصلي‌ترين لوازم مورد نياز براي مراقبت از سگ ها است:

 • غذا و جايزه با كيفيت
 • ظرف غذا
 • ظرف آب
 • اسباب بازي
 • برس، شانه و شانه مخصوص كك
 • قلاده با پلاك مشخصات
 • بند قلاده
 • قفس براي آموزش
 • تخت خواب با بالش و يا پتو
 • مسواك

حواستان به كثيف‌كاري‌هاي سگتان باشد

در بيرون از منزل حتماً از قلاده و بند براي سگتان استفاده كنيد. اين كار امنيت خود سگ و البته افرادي را تضمين مي‌كند كه خيلي از اين حيوان دل خوشي ندارند. اگر هم لازم بود كه سگتان به نداي طبيعت پاسخ دهد، لطفاً پس از انجام ماموريت محل را پاكسازي كنيد.

 

داشتن يك سگ به عنوان حيوان خانگي شادي و سرزندگي را به ارمغان مي‌آورد، اما نبايد مراقبت هاي ضروري سگ ها را فراموش كرد. خوشبختانه، با خواندن اين مقاله مي‌توانيد از دوست چهار پاي خود به بهترين شكل ممكن مراقبت كنيد.

persianpishraneh.com 

ارسال شده توسط سمانه در تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۶ | نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
دیگر صفحات
[ ]
آخرین مطالب ارسالی

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان